УКРАЇНА
 
 
 
 
Меню

 

КАРАНТИН ВИХІДНОГО ДНЯ Галицький національний природний парк у суботу та неділю буде зачинений для відвідувачів. Чекаємо Вас із понеділка по п'ятницю з 9.00 до 16.00.

 
 
Новини
  Гість | Вхід | Реєстрація |
Назад Назад

Польові дослідження у с. Озерце

22 травня, в день Міжнародного дня біорізноманіття, працівниками наукового відділу були проведені польові дослідження у с. Озерце. Об’єктом дослідження був значний за розмірами гідрологічний об’єкт карстового походження з висхідним потоком води – вікнина (озерце), а також флора і фауна в межах даної водойми. 
Вікнина презентована середньою за розмірами від’ємною карстовою формою рельєфу (лійкою), заповненою водою. Вікнина має діаметр 12 м., завглибшки – 15 м. Форма – макітроподібна. З вікнини витікає завширшки до півтора метра і завглибшки до 30 сантиметрів водний потік. Вода у ньому прозора. У витоку потічка східний схил вікнини пологий й мулистий, який завглибшки коло 30 см і до центру порослий зеленими водоростями. Днище потічка складене мулистими відкладами та дрібними уламками вапняків, які також порослі водоростями. Його береги пологі заввишки від 0,3 (у витоку) до 3,0 м у центрі села Озерце (навпроти школи). 
У вікнині колір води – синьо-зелений, бірюзовий. Вікнина характеризується підземним живленням – через великий карстовий понор (джерело) діаметром коло 25 – 30 см, округлої форми, що розташоване на дні лійки з північно-західного боку. 
В цій вікнині вода не замерзає до -15 ºС морозу. При опусканні нижче вище вказаної температури на поверхні водойми утворюється льодовий шар. У літній період вода прохолодна. Температура коливається від 4 до 6 ºС. Незважаючи на відносно низькі температури води на берегах вікнини та потічка комфортно мешкають водяні щурі. З ентомофауни неодноразово вздовж струмка був відмічений червонокнижний метелик подалірій.
Рівень води у вікнині мінливий, залежить від річної кількості опадів. У 1960-их роках в період посухи рівень води у ній знизився на 14 м. Потужність його була близько 1 м. Потічок, який витікав з неї повністю пересох і припинив своє існування. Помітне зниження рівня води спостерігалося і в 2015 р. в літній та осінній періоди. В цьому проміжку часу рівень знизився на 7 метрів і потужність води у вікнині становила 8 м. 
Зимою 2015–2016 рр. вікнина була вкрита льодовою пробкою завтовшки 20–30 см. З 06 на 07 січня 2016 року вода підняла пробку й свій рівень до початкового. Потік з вікнини знову активізувався. Гул від льодоходу був чутний на все село.
Місцеве населення використовує воду потічка для пиття, приготування їжі чи побутових потреб. У період обміління вікнини місцеве населення прорубало сходи з східного боку водойми для забору води.

 
Всі матеріали та публікації належать "Галицький національний природний парк"
Створення та підтримка сайту: Телекомпанія РАІ
Галицький
Національний
природний парк