УКРАЇНА
 
 
 
 
Меню

 

КАРАНТИН ВИХІДНОГО ДНЯ Галицький національний природний парк у суботу та неділю буде зачинений для відвідувачів. Чекаємо Вас із понеділка по п'ятницю з 9.00 до 16.00.

 
 
Новини
  Гість | Вхід | Реєстрація |
Назад Назад

Венерині черевички (зозулині черевички)

Трапляється так, що природа перевершує наші найбільш сміливі і фантастичні задуми. Саме так можна сказати про підступну рослину – найбільшу орхідею Європи – красуню під назвою Венерині черевички (зозулині черевички). Її квіти влаштовані за дивовижною схемою і являють собою хитру пастку, яка заманює комах-запилювачів (переважно ос) принадним ванільним запахом. «Вхід» у квітку великий і добре помітний, але вилетіти через нього полонена комашка не зможе. Внутрішній простір черевичка надто малий, щоб розправити крила, а стінки зсередини вистелені гладеньким воском, тож оса ковзає і кожного разу з’їжджає на дно. На додаток, щоб ускладнити життя комахи ще більше, на дно черевичка стікає нектар із ванільним запахом і там накопичується. Полонянка після кількох невдалих спроб звільнитися намочує крила і опушення, що утруднює політ. Так і залишилися б полонянки у пастці, якби природа не продумала як використати такий механізм для своїх цілей, а саме – запилення квітки. Вихід з полону комаха знаходить випадково, хаотично рухаючись всередині «камери». На відміну від інших гладеньких стінок, шлях на свободу вистелений ворсинками, які оса використовує як сходинки. Це – вузький тунель, проходячи яким комашка обов’язково зачіпає органи розмноження квітки. При цьому, для уникнення самозапилення, маточка у венериних черевичків розташована нижче від тичинок. Таким чином, якщо оса, яка потрапила у полон, одурманена ванільним запахом, зробить помилку повторно, пилок буде перенесений на маточку цієї квітки, а ворсинки комахи наберуться нового пилку. Такий дивовижний механізм придумала природа для забезпечення запилення. Якщо пізнавати загадки світу живого, стає зрозумілим висловлювання про цариць рослинного світу, вершини еволюції однодольних: орхідеї – помста рослинного світу тваринам за їх експлуатацію.
Звісно ж така незвична чудернацька рослина не могла не надихнути людей на цікаві легенди. За давньоримською міфологією ці квіти з’явилися після відвідин Землі богинею кохання. Після прогулянки і милування красою природи, Венера відчула втому і присіла відпочити, а черевички свої зняла. Коли ж підхопилася і вирушила до своєї домівки, черевички забула. Відтоді і цвітуть вони, радуючи людське око божественною красою.

 

 
Всі матеріали та публікації належать "Галицький національний природний парк"
Створення та підтримка сайту: Телекомпанія РАІ
Галицький
Національний
природний парк