УКРАЇНА
 
 
 
 
Меню

 

КАРАНТИН ВИХІДНОГО ДНЯ Галицький національний природний парк у суботу та неділю буде зачинений для відвідувачів. Чекаємо Вас із понеділка по п'ятницю з 9.00 до 16.00.

 
 
Новини
  Гість | Вхід | Реєстрація |
Назад Назад

Сам собі ботанік

Рубрика про те, як легко визначити рослини.
Навесні широколистяні ліси радують нас різнобарвними килимами з ефемероїдів і ранньоквітучих рослин. Серед них не останнє місце належить рясту – невеличким фіолетовим квіточкам чудернацької форми. Завдяки своїй незвичній конфігурації, ряст у народі називають то чубом жайворонка, то півниками, то кониками. Ряст належить до примітивної родини Руткових. Зовсім несхожі ззовні, рясти є близькими родичами червоних маків – ті ж два чашолистки, які рано опадають, ті ж чотири пелюстки, розташовані попарно і плід – коробочка. Однак, дві зовнішні пелюстки мають більші розміри, а верхня ще й вигнута у шпорку, де накопичується нектар, доступний тільки комахам з довгим хоботком. 
У Галицькому парку, як і на Опіллі загалом, звичайними є два види рясту, які часто ростуть вперемішку. При цьому, квіти кожного виду бувають і фіолетовими, і рожевими, і, навіть, кремовими чи зовсім білими. І висота рослинок в більшій мірі залежить від умов росту, ніж від видової приналежності – міри зволоження ґрунту, освітлення, від того на схилі, вершині пагорба чи у яру рослинка виросла тощо.
Так як же їх розрізнити?
Основними діагностичними ознаками, на які слід звернути увагу будуть наявність/відсутність лусковидного листочка при основі стебла і форма приквіток. Отже…
У РЯСТУ УЩІЛЬНЕНОГО (Corydalis solida) наявний лусковидний листочок внизу стебла. Якщо ж у Вас відсутнє бажання згинатися до самої землі і заглядати під складні, двічі трійчасті листки – у нагоді стане друга ознака. Приквіткові листки у цього виду вгорі зубчасті, розширені, а при основі звужені (тобто, мають форму перевернутого трикутника). 
У РЯСТУ ПОРОЖНИСТОГО (Corydalis cava), навпаки, листочок при основі стебла відсутній, а приквітки цілісні, яйцеподібної чи овальної форми.
Суцвіття у двох видів рястів теж дещо відрізняється. У рясту ущільненого квіти скупчені у густу коротку китицю, натомість у порожнистого рясту – китиця частіше розріджена, зате займає значно більшу частину квітконоса. Також у порожнистого рясту коробочка значно довша від плодоніжки, а в ущільненого – приблизно рівна їй. 
Видові назви рясти отримали ще від Карла Ліннея за форму підземних органів – бульб. У порожнистого рясту бульба з віком згниває зсередини, вгинається і стає порожнистою. В ущільненого – залишається наповненою зсередини. 
Ряст, бульби якого мали проміжні ознаки між порожнистим і ущільненим, Карл Лінней так і назвав – проміжним (Corydalis intermedia). Однак, щоб його визначити, бульби викопувати не потрібно. За іншими ознаками вид зберігає своє проміжне становище – з одного боку, при основі стебла у цього виду рясту присутній лускоподібний листок (як у рясту ущільненого), а з іншого – приквітки мають яйцеподібну форму з цілим краєм (як у порожнистого рясту). Суцвіття у рясту проміжного малоквіткове, квіти дрібні. Однак, цей вид на Опіллі трапляється надзвичайно рідко. Якщо Вам довелося його відшукати – просимо повідомляти у Галицький НПП.


Ірина Дмитраш-Вацеба, к.б.н., ботанік.

Ряст ущільнений (Corydalis solida)

Ряст ущільнений (Corydalis solida)

 

 
Всі матеріали та публікації належать "Галицький національний природний парк"
Створення та підтримка сайту: Телекомпанія РАІ
Галицький
Національний
природний парк