Основними напрямками науково-дослідних робіт у Галицькому національному природному парку є виконання програми Літопису природи, у зв’язку з цим науковці парку працюють над наступними темами:
1. Функціональне зонування. Перші науково-дослідні роботи по попередньому функціональному зонуванню території парку (лісових масивів) були здійснені в 2005р. науковцями Львівського національного університету ім. І. Франка. На даному етапі науковці працюють над виділенням, описом та фіксують зміни, які відбулися у співвідношенні функціональних зон.
2. Наукові полігони. Вивчення природного розвитку екосистем та змін внаслідок антропогенного впливу, на данму етапі, забезпечують постійні пробні площі. В 2006 році закладено 4 ботанічні і 4 зоологічні пробні площі.
3. Інвентаризація флори. При вивченні складу флори фіксуються всі види, які зростають на території НПП. На початку цих робіт насамперед вивчається флора заповідної зони і проводиться інвентаризація судинних рослин, на далі – мохів, лишайників, водоростей, грибів. Одночасного накопичуються фотоматеріал по всіх цих групах. Співробітниками парку проводиться збір та визначення судинних рослин, а вивчення інших груп буде здійснюватися запрошеними фахівцями. Станом на 1.11. 2006 р., 514 аркушів гербарного матеріалу, зібраних науковцем парку на території Галицького НПП, зберігається в гербарних фондах Інституту екології Карпат НАНУ. Особлива увага серед групи рідкісних та зникаючих видів приділяється видам із “Червоної книги України”, Європейського Червоного списку тварин та рослин, що знаходяться під загрозою зникнення у світовому масштабі.
4. Інвентаризація фауни. Науковцями парку проводиться збір, накопичення і узагальнення даних про видове різноманіття тварин, особливості динаміки їх чисельності, територіального розміщення, розмноження, міграції, взаємодії з іншими видами, еколого-фауністичні комплекси. Особлива увага приділяється вивченню орнітофауни парку, як одної з найважливіших складових екосистем, що потребує негайної охорони. Науково-дослідні роботи по дослідженню рукокрилих, дрібних ссавців, безхребетних та інших груп виконуються фахівцями інших наукових установ. Одночасного накопичуються фотоматеріал по всіх цих групах. Сформовані перші списки ссавців, птахів, плазунів, земноводних і риб на основі літературних джерел, а також спостережень науковців парку. Особлива увага серед групи рідкісних та зникаючих видів приділяється видам із “Червоної книги України”, Європейського Червоного списку тварин та рослин, що знаходяться під загрозою зникнення у світовому масштабі.
5.Чисельність фонових видів тварин. В парку, здійснюють кількісний облік ссавців в зимовий період на маршрутах (трансектах). На штучних і природних водоймах проводиться облік гідрофільних видів птахів. В період гніздування застосовується суцільний облік птахів в колоніях безпосереднім їх відвідуванням і переліком гнізд. Одночасно проводяться обліки птахів на постійних маршрутах вздовж берегових ліній водойм. Регулярні обліки здійснюються в місцях скупчень птахів у період сезонних міграцій та зимівлі (водосховище, технічні водойми, річки).
Крім Літопису природи ведуться наукові роботи по наступних актуальних темах:
Спелеологічні дослідження на території Галицького НПП.
Весняне та осіннє кільцювання лісових та інших видів птахів у гніздовий період (в рамках наукової теми Українського Центру кільцювання птахів при Інституті зоології НАНУ). |