Бурштинське водосховище як важливий біотоп для водно-болотних птахів

20 березня 2019 року Бурштинське водосховище, яке входить до складу Галицького НПП (користувач Бурштинська ТЕС) та річка Дністер (в межах Галицького району) ввійшли до переліку Водно-болотних угідь міжнародного значення (Рамсарські угіддя).
Цінні у природоохоронному, господарському, екоосвітньому та рекреаційному відношенні водойми отримали цей природоохоронний статус з ініціативи та завдяки клопіткій роботі заступника директора з наукової роботи Володимира БУЧКА.
Бурштинське водосховище, одне з найбільших незамерзаючих водойм Західної України. Воно споруджене в 1965 р. у руслі р. Гнила Липа (ліва притока р. Дністер) для обслуговування теплової електростанції. Площа водойми 1260 га, середня глибина 4м. Це важливий кормовий біотоп для великої кількості мігруючих і зимуючих водоплавних птахів. Чисельність водоплавних видів птахів найвища під час весняної міграції і становить від 7 до 22,3 тис. особин. Домінуючим видом на водоймі є крижень.
На водосховищі одночасно реєстрували: до 480 ос. креха великого , що становить більше 2,3% від Північно-Східно Європейської та Чорноморської популяції; більше 2000 ос. гоголя ( 6,6% від Західно-Сибірської і Північно-Східно Європейської та Чорноморської популяції); 350 ос. креха малого (1,4 % від Північно-Східно Європейської, Чорноморської та Східно-Середземноморської популяції).
Водосховище характеризується високим біорізноманіттям і є важливим біотопом для збереження популяцій 16 видів тварин Червоного списку МСОП та 10 видів тварин Червоної книги України, серед яких, також, два види з Додатків Бернської конвенції. В угіддях розмножуються види з Червоної книги України (2009): нерозень (NT), чернь білоока (VU), крячок малий (NT) та МСОП: попелюх (VU) і видра річкова (NT).
Бурштинське водосховище отримало статус водно-болотного угіддя по п’яти критеріях:
🔻 критерій 1: Репрезентативні, рідкісні або унікальні природні або майже природні типи водно-болотних угідь.
🔻 критерій 2: Рідкісні види та екологічні угруповання, що зна-ходяться під загрозою.
🔻 критерій 3: Підтримка на критичній стадії життєвого циклу або в несприятливих умовах.
🔻 критерій 4: >20,000 водоплавних птахів.
🔻 критерій 5:> 1% популяцій водоплавних птахів.
Впродовж останніх років на Бурштинському водосховищі, виявлено рідкісні для заходу України птахи, як баклан малий, пірникоза червоношия, чернь червонодзьоба, гагара червоношия, казарка білощока, свищ чилійський, лебідь малий.
(У публікації використані фото Володимира Бучка).
Інформація підготовлена науковою співробітницею Галицького НПП
Олександрою БУЧКО.

Новини

Січневі гриби. Галицький НПП

Польові дослідження в Галицькому НПП показали, що на відміну від грудня, мікорізноманіття у січні виявилося біднішим, незважаючи на досить теплі періоди впродовж місяця. Окрім тубарії, шапинкових грибів не було знайдено. З більш цікавіших знахідок – виявлення саркосцифи червоної (Sarcoscypha coccinea (Jacq.) Lambotte). Раніше, цей вид на території нашого парку в січні не реєструвався. Зазвичай, він траплявся […]

  • Наука

Подих весни у січні 2025 р.

30 січня 2025 р., а на дворі – рання весна. Денні температурні показники повітря ставлять 9,5 °С тепла. Аномально тепла метеорологічна зима 2024–2025 рр. зумовила активізацію вегетаційних процесів, зокрема у лісових екосистемах Парку. Розпускаються бруньки верби козячої (Salix caprea) – рослина світлолюбна і здебільшого проростає на захищених від вітрів та протягів місцях, зацвіла ліщина звичайна […]

  • Центр реабілітації та реінтродукції диких тварин
  • Наука

В центрі реабілітації новий мешканець – гуска білолоба

Нещодавно до Центру реабілітації та реінтродукції диких тварин Галицького національного природного парку привезли гуску білолобу з родини качкових. В Україні пролітний , зимуючий вид. У птаха пошкоджене праве крило та роздроблені фаланги  пальців правої ноги, птах знесилений голодом, і в такому стані приречений на загибель. Ветлікар надав тварині кваліфіковану допомогу. Проведено операцію, здійснено ампутацію правої […]

  • Наука