- Як поводитися у парках та заповідниках, щоб зберегти природу?
У кожному парку є свої правила, однак існує і кілька загальних принципів. Безумовно, ми очікуємо від своїх відвідувачів, що вони не будуть смітити, розкладати багаття в непередбачених місцях, заїжджати власним автотранспортом, нищити рослини та турбувати диких тварин. Перш ніж відвідувати територію парку, поцікавтеся на сайті особливостями саме цієї території.
Заповідники або заповідні території в парках є закритими для відвідування. Тут ми оберігаємо те, що є під особливою загрозою зникнення – унікальну флору, фауну чи пам’ятки неживої природи. Натомість у національних парках, на територіях, які є відкритими для мандрівників, поступово облаштовуємо туристичні стежки, якими і просимо вас користуватись.
- Де можна розпалювати багаття?
На територіях вздовж туристичних стежок або на окремих відпочинкових майданчиках працівники парків облаштовують місця для розпалювання вогнищ. Поцікавтесь інформацією про такі місця або на описі маршрутів, або ж у працівників парку. Наполегливо просимо вас користуватись або такими спеціальними місцями, або ж переносними пристроями для приготування їжі в подорожах. Вогонь – це велика небезпека для нашої флори та фауни. Також пам’ятайте, один недопалок, викинутий в траву, не лише надовго забруднить цю ділянку, але й може вбити не одну сотню тварин. Та й вас куріння поступово вбиває, тому кидайте не недопалки, а кидайте палити:)
- Куди подіти сміття?
Здавалося б, будь-яка культурна людина ніколи не викине сміття там, де природа дивує своєю красою. Але ж ні, доводиться і далі нагадувати – смітити на природі є ознакою низького рівня розвитку та інтелекту. Впевнені, що це не про вас! Якщо вздовж стежок немає смітників, ми дуже розраховуємо на те, що ви заберете з собою ваше сміття. Про всяк випадок візьміть сміттєві пакети в мандрівку. Ще краще жити за принципом zero waste і продукувати якнайменше відходів. Великий плюс у карму тим, хто зробить велику справу і забере не лише своє сміття, але й тих безвідповідальних мандрівників, які були в цих місцях до вас і залишили природі свої безглузді "подарунки".
- Чому не можна нищити місця проживання диких тварин?
Дикі тварини хоча й "дикі", але бувають дуже ніжні та чутливі до людського втручання. Знищене гніздо, нірка, надмірний шум в місцях проживання, а особливо спарювання тварин, можуть сильно налякати їх і змусити тікати в пошуках більш спокійних територій. Птахи, що мігрують, через такі небезпеки можуть навіть міняти століттями випробувані шляхи подорожей з півночі на південь. Навряд чи ми хочемо здобути серед тварин репутацію країни, неприязної до них.