Температурні показники повітря являються важливими складовими величинами стану кліматичної системи. Впродовж останніх років спостерігається безупинний ріст температури повітря.
Проведення багаторічного моніторингу абіотичного середовища у межах Галицького НПП дозволяє виявити особливості клімату на локальному рівні, котрі характерні лише для цього регіону, а також врахувати їх при адаптації до зміни клімату. Багаторічна тенденція у підвищені температури повітря впродовж року, зокрема, у зимовий період, дає підстави припустити, що температура повітря буде вищою за норму. Вона впливає й на величину випаровування. Тому ймовірність браку вологи у грунтах й подальший дефіцит опадів, особливо у перед- та ранньовесняні періоди 2025 р. може вплинути на хід сучасного морфогенезу. Крім того, збільшуються тривалість та інтенсивність відлиг у зимовий період.
Проте сьогодні ми маємо водопілля на основній водній артерії Галицького національного природного парку р. Дністер та його правих (карпатських) допливах, що здебільшого спричинено надходженням талих снігових вод з гірських масивів Карпат. Подальше дослідження змін клімату сприятимуть розумінню не тільки процесів, а й їх наслідків – явищ у тропосфері, гідросфері, та загалом, в екосистемах Галицького НПП.
Леся Ковальська, к.г.н., наукова співробітниця Галицького НПП.