Бурштинське водосховище. Спостереження за птахами

Бурштинське водосховище - водно-болотне угіддя міжнародного значення. Візірець гармонійного співвідношення людини та природи.

Водосховище було створене для охолодження турбін Бурштинської ТЕС, і з того часу воно стало серцем енергетичного комплексу регіону та справжнім природним осередком.
 Про  історію. Водосховище почало наповнюватися 17 жовтня 1964 року, коли урочисто перекрили річку Гнила Липа Місцеві жителі назвали його «Бурштинським морем» через його значні розміри та мальовничі краєвиди. На місці, де зараз розташоване водосховище, раніше були сільськогосподарські угіддя, луки та частково заболочені території, які активно використовувалися місцевими жителями для випасу худоби і сінокосу. Перед заповненням водойми людей переселили в іншу місцевість.

Зараз Бурштинське водосховище – важлива водойма для збереження видового і кількісного багатства птахів під час міграції та зимівлі. Наділене статусом водно-болотних Рамсарських угідь міжнародного значення. Тут перезимовує до 3,5 тис. (43 види), а під час міграції скупчується до 20 тис. (85 видів) птахів.

Можна зустріти як типові (41 види), так й прилітні зимуючі (35 види) птахи. З них 28 видів зустрічаються тільки на цій водоймі. За останні 20 років на водосховищі зареєстровано 13 «червонокнижних» видів птахів.

Водосховище відіграє важливу роль для зимівлі гоголя (ЧКУ, БЕ, БО) – щороку обліковують до 1500 особин, крехів середнього (ЧКУ, БЕ, БО) – до 15, великого (БЕ, БО) – до 200, та малого (БЕ, БО) – до 120 особин. У період міграцій водосховищу надає перевагу 11 (9%) видів, тисячні зграї свища, крижня, попелюха тут поновлюють енергетичні запаси. Час-від-часу тут з’являються гагара чорношия, чернь морська, турпан, морянка, мартин чорнокрилий та інші рідкісні для Заходу України види. З рідкісних ссавців тут виявили видру річкову, а рослин – водяний горіх плаваючий.

Туристичний потенціал: водосховище є популярним місцем для відпочинку, плавання та водних видів спорту. Тут часто проводяться різні змагання. Навколо водойми проходить еколого-пізнавальна стежка (орнітологічного спрямування) з  та веломаршрут. Територію обладнано оглядовими майданчиками з інформаційними стендами та лавочками для короткотермінового відпочинку.  На стендах розміщено інформацію про:
- важливе господарське та природоохоронне значення водосховища;
- орнітофауну цієї водойми;
- birdwatching, як різновид екологічного туризму;
- маршрут та правила поведінки під час екскурсії.
У репродуктивний період цікавою для відвідування буде також оглядовий майданчик поблизу колонії сірих чапель у лісовому масиві парку .
Поряд розміщується заповідне урочище «Касова гора» Галицького національного природного парку.

CC BY-SA 4.0, Вікісховище

Цю локацію можна побачити на маршрутах: