Навесні чи восени підпалена трава у полі чи лісосмузі, на жаль, не рідкість. Хто і для чого це робить? Іноді ми чуємо відповіді, що завдяки цьому утворюється природне добриво для ґрунту або ж, що це швидкий спосіб позбутися відходів. Мовляв, це дуже безпечно, і якщо контролювати – біди не буде. Та, на жаль, всі ці аргументи помилкові. Тож ми хочемо зруйнувати міфи, які існують навколо теми спалювання трави.
Міф 1. Спалювання трави нешкідливе
Недаремно люди закривають всі вікна, коли чують запах паленої трави чи листя. Уникають місць задимлення. Вдихання диму викликає біль голови, ускладнює дихання, впливає на очі, викликає алергію. Та найгірше, може викликати онкологічні захворювання.
І це стосується не лише людей. Дим є небезпечним для тварин.
Міф 2. Спалена трава – добриво для ґрунту
Навпаки. Високі температури шкодять верхньому шару ґрунту та знищують мікрофлору, яка впливає на врожай. Спалюючи траву, ви порушуєте взаємообмін корисними речовинами у ґрунті. Адже кожен шар виконує свою функцію.
Міф 3. Спалювання знищує шкідників
Шкідників у траві значно менше, ніж корисних організмів, які не витримують полум’я. Під час спалювання гине велика кількість комах, зокрема рідкісних, якими могли харчуватися малі пташки. Також вогонь знищує жаб, рептилій, амфібій, ящірок, якими харчуються великі птахи, зокрема лелеки та чаплі. Крім того, загинути можуть і самі пташки, які роблять гнізда на землі або низько на деревах.
У траві живе чимало тварин: їжаки, зайці, плазуни. Вони не встигають втекти від вогню і просто гинуть.
Отож, підпалюючи суху траву, ви знищуєте сотні, а то й тисячі тварин. А також порушуєте взаємообмін природних процесів, адже у природі все ідеально продумано.
Пам’ятайте:
- Вогонь неможливо контролювати. Через необережність невелике вогнище може перетворитися на масштабну пожежу.
- Спалювання сухої трави призводить до зниження родючості ґрунту.
- Під час горіння сухого травостою гине багато зайченят та кладок птахів, що гніздяться на землі.
- Вогонь знищує кореневу систему багатьох видів рослин, зокрема рідкісних – занесених до Червоної книги України.
- Більшість лісових пожеж навесні виникає саме через спалювання сухої трави.
- За випалювання сухої рослинності Кодексом України про адміністративні правопорушення (ст. 771) передбачена відповідальність у вигляді накладення штрафу для громадян: 180 – 360 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3060 – 6120 грн); для посадових осіб: 900 – 1260 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (15300 – 21420 грн).
Штраф за вищевказані дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, становить:
- для громадян: 360-720 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (6120– 12240 грн);
- для посадових осіб: 1260–1800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (21420 – 30600 грн).
Адміністрація Яворівського національного природного парку звертається до мешканців населених пунктів району з проханням відмовитися від спалювання сухої трави, що завдає великої шкоди природі та здоров’ю людини.