Наукова діяльність
Основними напрямками науково-дослідних робіт у Галицькому національному природному парку є виконання програми Літопису природи, у зв’язку з цим науковці парку працюють над наступними темами:
Дослідження фауни. Науковцями парку проводиться збір, накопичення і узагальнення даних про видове різноманіття тварин, особливості динаміки їх чисельності, територіального розміщення, розмноження, міграції, взаємодії з іншими видами, еколого-фауністичні комплекси. Особлива увага приділяється вивченню орнітофауни парку, як одної з найважливіших складових екосистем, що потребує негайної охорони. Регулярні обліки здійснюються в місцях скупчень птахів у період сезонних міграцій та зимівлі (Бурштинське водосховище, риборозплідні ставки, річки). Особлива увага серед групи рідкісних та зникаючих видів приділяється видам із «Червоної книги України», Європейського Червоного списку тварин та рослин, що знаходяться під загрозою зникнення у світовому масштабі, зокрема, рукокрилих. Оскільки на території парку розміщений Центр реабілітації та ре інтродукції диких тварин, працівниками наукового відділу проводиться робота щодо вивчення поведінки диких тварин в умовах неволі.
Дослідження флори та мікобіоти. При вивченні складу флори реєструються всі види, які зростають на території НПП. На початку цих робіт насамперед вивчається флора заповідної зони і проводиться інвентаризація судинних рослин та грибів макроміцетів, на найближче майбутнє – дослідження мохів, лишайників, водоростей, нижчих грибів. Співробітниками парку проводиться збір та визначення судинних рослин, а вивчення інших груп здійснюється запрошеними фахівцями. Триває робота над темою «Поширення інвазійних і небажаних видів рослин та чагарників на лучно-степових ділянках Галицького НПП та прилеглих територіях. Сучасний стан популяцій, динаміка поширення, їх значення та методи збереження та відтворення екосистем». Особлива увага серед групи рідкісних та зникаючих видів приділяється видам з «Червоної книги України», Європейського Червоного списку тварин та рослин, що знаходяться під загрозою зникнення у світовому масштабі.
Дослідження об’єктів неживої природи.
Проводяться вивчення сучасних екзогенних процесів на території Парку. Зокрема, чільне місце посідають:
- вивчення морфології та генезису поверхневих та підземних карстових форм,
- формування та розвиток травертинів,
- розвиток ерозійних процесів (площинна та лінійна),
- розвиток гравітаційних (зсувних) процесів у Галицькому НПП.
Значну увагу приділено вивченню гідрологічних об’єктів: основній водній артерії Парку – р. Дністер та її лівим і правим допливам, а також Бурштинському водосховищу, лісовим озерам карстового походження, карстовим вікнинам, джерелам.
Також проводиться моніторинг погодних та кліматичних умов Парку, а саме: характеристика основних метеорологічних показників,сезонів року, погодних умов у поточному році тощо.
При дослідженні ґрунтів увагу спрямовано на їх морфологію та геопросторове поширення й використання.
Наукові полігони. Закладаються з метою вивчення природних процесів, забезпечення постійного спостереженнями за їх змінами, екологічного прогнозування, розробки наукових основ охорони, відтворення та використання природних комплексів та об’єктів, вивчення розвитку екосистем та змін внаслідок антропогенного впливу. Постійні пробні площі (ППП) призначені для стеження за станом різних компонентів типових, корінних природних комплексів, а також похідних угруповань. На території парку функціонують ботанічні, мікологічні, зоологічні та лісівничі постійні пробні площі та профілі.
Природоохоронні заходи. Розроблення природоохоронних заходів та наукових обгрунтувань для поліпшення стану та збереження природних комплексів, рідкісних та таких, що перебувають під загрозою зникнення видів флори та фауни в межах територій заказників, пам'яток природи, заповідних урочищ, інших територій та об'єктів природно-заповідного фонду і територій перспективних для заповідання, розташованих у регіоні.
З метою збереження та відтворення рідкісних видів та природних оселищ науковці Парку виконують наукові програми і теми:
Встановлення в межах Галицького НПП штучних сховищ для рукокрилих (кажанятники) в рамках програми «Подаруй оселю кажану». Проводяться роботи по вилученню колоній у громадських приміщеннях та переселення їх в природні сховища.
Впровадження програми боротьби з інвазійними видами рослин на лучно-степових ділянках Парку. Триває робота над темою «Поширення інвазійних і небажаних видів рослин та чагарників на лучно-степових ділянках Галицького НПП та прилеглих територіях. Сучасний стан популяцій, динаміка поширення, їх значення та методи збереження та відтворення екосистем».
Випуск на волю диких видів тварин (в тому числі занесених до ЧКУ), які пройшли курс реабілітації в центрі реабілітації диких тварин Галицького НПП та ре-інтродукція рідкісних видів у дику природу.
Контроль стану та створення штучних гнізд чорного лелеки на території парку, моніторинг гніздових та кормових територій виду, співпраця з Державним природознавчим музеєм НАН України спільно із Західноукраїнським орнітологічним товариством у рамках міжнародного проекту «Ciconia-Ukraina».
Розроблено програму ренатуралізації тису ягідного (Taxus baccata L.) у Галицькому НПП. Проводяться фенологічні дослідженя та моніторинг за приживлюванням, ростом, розвитком сіянців і саджанців на ренатуралізаційних ділянках і в природних місцезростаннях тису.
Розроблено методику збереження водоплавних птахів на Бурштинському водосховищі, зокрема, заборона руху моторних човнів в південній частині водойми, а також планується облаштування штучного острова для водоплавних птахів.
Створення охоронних зон на території Галицького НПП (крім заповідної зони) для збереження рідкісних видів рослин, грибів та тварин з ЧКУ.
Наукова співпраця. Галицький НПП активно співпрацює з іншими науково-дослідними установами: Харківським національним університетом імені В.Н. Каразіна, Інститутом ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України, Інститутом екології Карпат НАН України, Львівським національним університетом імені Івана Франка, Івано-Франківським національним медичним університетом та ін. На науковій базі ГНПП проходять учбово-польову практику студенти Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу та інших вищих навчальних закладів України. Проводиться співпраця з Бещадським національним парком (Bieszczadzki Park Narodowy) та Польською академією наук (Państwowa akademia nauk stosowanych w Jarosławiu).
При Галицькому НПП діє науково-технічна рада під головуванням директора Парку.