Здебільшого люди не ставляться прихильно до цієї групи тварин. Можливо, у цьому винні різні страшні історії та фільми жахів, пов’язані з цими істотами. Та насправді це милі, маленькі , пухнасті та дуже лякливі тварини.
Ряд Рукокрилі (кажани) відноситься до класу Ссавців і, до речі , єдині представники цього класу, що можуть літати. Часто їх називають «летючі миші», але вони не мають жодного стосунку до ряду Мишоподібних!
Це одна із найбільш вразливих груп ссавців, тому майже усі види занесені до Червоної книги і перебувають під охороною міжнародних конвенцій.
На території України нараховують орієнтовно 30 видів кажанів, а на території Галицького НПП, згідно інвентаризації, зареєстровано 19 видів, що на даний момент становить найбільше число серед інших природних парків України.
Рукокрилі - нічні тварини, вдень майже нічого не бачать, вночі бачать, але погано. Зате мають надзвичайно розвинений слух. У просторі орієнтуються за допомогою ехолокації (випускають ультразвукові сигнали і вловлюють відбите від навколишніх об’єктів відлуння), що допомагає їм коригувати свій політ.
Протягом дня висять головою вниз у своїх сховищах (печерах, дуплах дерев, горищах будинків тощо). Кажани дуже охайні тварини, більшу частину дня приводять себе в порядок: розчісують кігтиками шерсть, вилизують крила.
На відміну від інших ссавців, протягом року народжують лише один раз і по 1-2 малят. Дуже дбають про потомство, встановлено, що у перші 2-3 тижні після народження самки деяких видів взагалі не покидають сховища.
Кормова база рукокрилих здебільшого складається з комах (є поодинокі види кажанів-вампірів, що живляться кров’ю інших тварин,а також плодоїдні, але вони не живуть на території України). Цікаво, що у місцях, де полює багато кажанів, майже немає комарів! Для прикладу можна сказати, що один кажан протягом ночі може з’їсти кілька грамів комарів, а це - кількасот комах.
Пам’ятайте, що усі види рукокрилих нашої фауни занесені до Червоної кини України і вилучати їх з природного середовища заборонено законом! Якщо ж раптом ви виявили цю беззахисну тварину у своїй оселі, то не панікуйте, а звертайтеся у науковий відділ Галицького НПП за адресою с.Крилос, вул. Галицька,1 , тел.+380684212035.
На фото - Вечірниця мала (Nyctalus leisleri (Kuhl, 1817)), надзвичайно рідкісний вид, знайдений біля контори Галицького НПП.
Автор - науковий співробітник Галицького НПП Рарик Мар'яна.
Фото - Маланюк Василь.
